Szukaj informacji o grypie:

Zapobieganie grypie (profilaktyka)

Lepiej zapobiegać niż leczyć – warto pamiętać o tej starej prawdzie nie tylko w sezonie epidemicznym, przez cały rok narażani jesteśmy bowiem kontakt z nietypowymi mutacjami wirusów. Najważniejszą sprawą jest wzmocnienie systemu immunologicznego organizmu. Obejmuje to zdrową i zróżnicowaną dietę wraz z suplementacją (podwyższające odporność produkty naturalne takie jak miód i czosnek, preparaty uzupełniające – witaminy, minerały, tran, propolis ), oraz szeroko pojęta higiena życia codziennego – odpowiednia ilość snu, ruch na świeżym powietrzu, kontrolowanie stresu. Odpowiednio funkcjonujący układ immunologiczny jest zdolny do wykrycia oraz zniszczenia wirusa grypy już w początkowej fazie infekcji.

Przed zakażeniami drogą kontaktową ochroni nas częste mycie rąk i zachowanie czystości przedmiotów codziennego użytku – telefonów, klawiatury, klamek itp., a także ograniczenie bliskich kontaktów bezpośrednich – podawania ręki, rozmów z twarzą zbliżoną do twarzy drugiej osoby, pocałunków, dzielenia się jedzeniem i piciem, używania wspólnych sztućców.
W okresach epidemicznych należy w miarę możliwości unikać przebywania w dużych skupiskach ludzkich (autobusy, dworce, centra handlowe). Zalecanym przez WHO, choć nie stuprocentowo skutecznym, sposobem ochrony przed grypą sezonową są szczepienia ochronne. Szczepionka zmniejsza ryzyko zachorowania (zabezpiecza po 7 dniach od podania), łagodzi objawy choroby i obniża ryzyko groźnych powikłań. Nie stanowi co prawda ochrony przed wirusami nietypowej grypy pandemicznej, jak grypa świńska czy ptasia, ale prawdopodobnie również łagodzi przebieg tych infekcji.

Pozostaw odpowiedź

Ostatnie artykuły

Stawmy czoła grypie razem!

Nasz serwis powstał po to aby sobie wzajemnie pomagać i aby doświadczenia każdego z nas w walce z grypą miały szansę dotrzeć do innych ludzi i pomóc im w walce ze zjawiskiem ,które każdego roku zagraża naszemu zdrowiu w okresie jesienno-zimowym. Dlatego zachęcamy do komentowania, oceniania i brania aktywnego udziału w życiu naszego serwisu a także forum. Nadsyłajcie też swoje sposoby na walkę z grypą, przeziębieniem i katarem. Nie dajmy się pobić grypie!