Szukaj informacji o grypie:

Grypa żołądkowa = grypa jelitowa

Okazuje się, że grypa niejedno ma imię.

Grypa żołądkowa, grypa jelitowa, wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego – te określenia dotyczą tak naprawdę jednej dolegliwości.

Jest to infekcja rotawirusowa, bardzo łatwo przenoszona drogą feralno-oralną (z rąk do ust). Okres wylęgania choroby trwa do trzech dni.  Drobnoustroje uszkadzają błonę śluzową przewodu pokarmowego, wywołując typowe objawy grypy żołądkowej: nudności, wymioty, a następnie biegunkę. Często dolegliwościom tym towarzyszy gorączka i infekcja dróg oddechowych.

Grypa żołądkowa u osób dorosłych, cieszących się dobrym zdrowiem samoistnie przechodzi po kilku dniach. To stosunkowo łagodnie przechodzenie grypy jelitowej najczęściej nie pozostawia po sobie powikłań.

Jak zapobiegać?

Do zarażenia grypą żołądkową dochodzi najczęściej w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, nieodpowiedniej higieny (typowa „choroba brudnych rąk”), złych warunków sanitarnych oraz spożycia zainfekowanej żywności. Częste mycie rąk, dokładne mycie produktów żywnościowych i naczyń kuchennych oraz, jeśli to możliwe, unikanie dużych skupisk ludzkich – dotyczy to szczególnie osób o obniżonej odporności, dzieci i seniorów.

Jak leczyć grypę żołądkową?

chory na grypę żołądkowąBardzo istotną kwestią, o której należy pamiętać, jest przyjmowanie dużej ilości płynów w czasie trwania grypy żołądkowej. Silne biegunki oraz wymioty zwiększają ryzyko odwodnienia oraz zaburzenia ilości elektrolitów. Elektrolity dostępne są w aptece, pod postacią proszku.  Przy bardzo ostrych objawach konieczne może okazać się wezwanie pogotowia i podanie kroplówki.

Grypa jelitowa może być niebezpieczna zwłaszcza dla osób starszych oraz dzieci. W związku z tym nie warto ryzykować i czekać, aż grypa żołądkowa przejdzie sama. Lepiej od razu zasięgnąć profesjonalnej porady medycznej. Zdecydowanie konieczna jest pomoc medyczna jeśli chory jest tak bardzo osłabiony, że traci przytomność bądź nie jest w stanie samodzielnie się poruszać. W takim przypadku nie ma na co czekać – bezzwłocznie dzwonimy na pogotowie.

W innym przypadku – gdy choroba przebiega w sposób typowy, a objawy grypy jelitowej nie są szczególnie nasilone – wskazane jest podawanie choremu letnich (nie gorących!) napojów niegazowanych: wody, naparu z rumianku, kopru włoskiego oraz stosować lekkostrawną dietę opartą na produktach nabiałowych. Osoby dorosłe mogą stosować łagodzące wymioty mleczko zobojętniające i łagodne leki przeciwbiegunkowe.

Grypy żołądkowej nie wyleczymy antybiotykami – nie działają one na wirusy, które wywołują tę chorobę.

Podczas choroby należy bezwzględnie przebywać w domu, przestrzegać zasad higieny i do minimum ograniczyć kontakty z innymi ludźmi, by ich nie zarażać.

* Zawarte w serwisie igrypa.pl treści  mają charakter wyłącznie informacyjny oraz poradnikowy  i nie mogę stanowić podstawy do rozpoczęcia kuracji leczniczej bez uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie stosowanej terapii.Przyjmowanie  preparatów, produktów leczniczych lub innych środków oraz stosowanie opisanych terapii wymaga uprzednich konsultacji z lekarzem. Właściciel serwisu igrypa.pl nie ponosi konsekwencji ani odpowiedzialności za następstwa mogące być wynikiem  zastosowania podanych w serwisie informacji.

2 komentarze
  1. zlapalem to nie wiadomo skad ale polecam cola lub pepsi w ilosciach co najmniej 2l na dzien i przeszlo jak nic.

  2. Polecam też wódkę gorzką żołądkową z cytryną… co prawda rzygałem po niej ale po tym już nic mi nie było 😀 Cola też się sprawdza.

Pozostaw odpowiedź

Ostatnie artykuły

Stawmy czoła grypie razem!

Nasz serwis powstał po to aby sobie wzajemnie pomagać i aby doświadczenia każdego z nas w walce z grypą miały szansę dotrzeć do innych ludzi i pomóc im w walce ze zjawiskiem ,które każdego roku zagraża naszemu zdrowiu w okresie jesienno-zimowym. Dlatego zachęcamy do komentowania, oceniania i brania aktywnego udziału w życiu naszego serwisu a także forum. Nadsyłajcie też swoje sposoby na walkę z grypą, przeziębieniem i katarem. Nie dajmy się pobić grypie!