Szukaj informacji o grypie:

Grypa hiszpanka

Jest rok 1918. Na świecie szaleje pandemia grypy hiszpańskiej, zwanej w skrócie hiszpanką. Zabrała ona ponad 50 milionów ofiar śmiertelnych, a więc ponad dwa razy więcej niż I Wojna Światowa. Za jej rozprzestrzenianie odpowiedzialny jest szczep A (H1N1), ten sam, który wywołuje świńską grypę.

Objawy grypy hiszpańskiej

Objawów hiszpanki nie sposób pomylić z objawami zwykłej grypy. Zalicza się do nich bowiem krwotoki z błon śluzowych jelit, żołądka oraz a także obrzęk płuc, a w efekcie bakteryjne, krwotoczne zapalenie płuc.

Grypa hiszpańska dzisiaj

Badania nad hiszpanką pozwoliły na wyodrębnienie jej trzech głównych genów: PA, PB1, PB2, które odpowiedzialne są za rozprzestrzenianie się hiszpanki w obrębie płuc. Zdobyta wiedza na temat hiszpanki jest wykorzystywana przez naukowców do opracowywania nowych, skuteczniejszych leków i szczepionek przeciw grypie. Chociaż od wybuchu pandemii minęło już tyle czasu (trzy fale pandemii, jakie przetoczyły się przez świat w latach 1918-1919, pochłonęły ponad 50 milionów ofiar – więcej niż I Wojna Światowa), zagrożenie hiszpanką jest nadal jak najbardziej realne.

 

* Zawarte w serwisie igrypa.pl treści  mają charakter wyłącznie informacyjny oraz poradnikowy  i nie mogę stanowić podstawy do rozpoczęcia kuracji leczniczej bez uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie stosowanej terapii.Przyjmowanie  preparatów, produktów leczniczych lub innych środków oraz stosowanie opisanych terapii wymaga uprzednich konsultacji z lekarzem. Właściciel serwisu igrypa.pl nie ponosi konsekwencji ani odpowiedzialności za następstwa mogące być wynikiem  zastosowania podanych w serwisie informacji.

Pozostaw odpowiedź

Ostatnie artykuły

Stawmy czoła grypie razem!

Nasz serwis powstał po to aby sobie wzajemnie pomagać i aby doświadczenia każdego z nas w walce z grypą miały szansę dotrzeć do innych ludzi i pomóc im w walce ze zjawiskiem ,które każdego roku zagraża naszemu zdrowiu w okresie jesienno-zimowym. Dlatego zachęcamy do komentowania, oceniania i brania aktywnego udziału w życiu naszego serwisu a także forum. Nadsyłajcie też swoje sposoby na walkę z grypą, przeziębieniem i katarem. Nie dajmy się pobić grypie!