Wiele osób boryka się z bólem szyi, dotyczy on odcinka szyjnego kręgosłupa. Przyczyn dolegliwości bólowych i napięcia może być naprawdę wiele. Istotne będzie to, aby znaleźć źródło problemu i je wyeliminować oraz wdrożyć odpowiednie ćwiczenia rozluźniające i rozciągające. Jeśli ból szyi utrzymuje się przez dłuższy czas, a dotychczas stosowane metody nie przynoszą oczekiwanych efektów, to należy udać się do specjalisty. Fizjoterapeuta dobierze odpowiednie ćwiczenia, a prawidłowo przeprowadzona rehabilitacja bólu szyi pozwoli zniwelować nieprzyjemne dolegliwości, odzyskać pełną ruchomość i podnieść komfort życia codziennego.
Co przyczynia się do wystąpienia bólu szyi?
Ból zawsze wskazuje na to, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego i wymaga to interwencji. Ból szyi to dla wielu osób niemalże codzienność. Bardzo często jest tak, że towarzyszy mu też szereg innych dolegliwości, w zależności od tego, co jest jego przyczyną. Za ból szyi bardzo często odpowiadają zmiany zwyrodnieniowe, które powstają wraz z wiekiem. Dolegliwości bólowe pojawiają się wskutek urazu odcinka szyjnego kręgosłupa, objęcia go stanem zapalnym. Nawet wady postawy przyczyniają się do ból szyi, mogą one prowadzić również do rozmaitych chorób typu skolioza, lordoza czy kifoza. U wielu pacjentów stwierdza się dyskopatię szyi, co niestety wiąże się także z bólem, to samo dotyczy kręczu szyi. Jeśli coś uciska na nerw szyjny, to niestety jest to równoznaczne z wystąpieniem dolegliwości bólowych, przykładem będzie przepuklina krążka odcinku szyjnym.
Osoby podnoszące regularnie ciężkie przedmioty bardzo często zmagające się z bólem szyi. Do ucisku na nerwy dochodzi również w przypadku stenozy, czyli zwężenia przestrzeni kręgosłupa i zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym. Niektóre choroby nowotworowe także mogą przyczynić się do bólu szyi. Czasem pojawia się on z powodu dolegliwości ze strony mięśni: na skutek ich rozciągnięcia, naprężenia, naderwania, naciągnięcia, przykurczu. Warto też wiedzieć, że brak ruchu lub zbyt mało aktywności fizycznej również powoduje ból szyi. Z przyczyn neuralgicznych wymienić można uciskanie nerwów szyjnych, nadmierny stres, zapalenie opon mózgowych, neuralgię nerwu trójdzielnego twarzy.
Jak sobie pomóc przy bolącej szyi?
W przypadku wystąpienia drętwienia rak, nerwobóli, zaburzenia czucia w kończynach, osłabienia chwytu lub mroczków przed oczami i zaburzenia widzenia niezwykle pomocna jest rehabilitacja szyi, a dokładnie odcinka szyjnego kręgosłupa. Wskazaniem do wizyty u fizjoterapeuty jest ból szyi umiejscowiony w tylnej części głowy, promieniujący do czoła. Jeśli dolegliwości bólowe pojawiają się podczas poruszania głową, występują zaburzenia pracy mięśnia sercowego z powodu uciskania na nie tętnic szyjnych, to również powinno się jak najszybciej zgłosić do specjalisty w celu dobrania odpowiednich ćwiczeń. Bardzo pomocne jest rozciąganie mięśni szyi i barków. Nie brakuje ćwiczeń, które pozwalają na rozluźnienie napiętych mięśni, powinno się je wykonywać kilka razy dziennie lub nawet częściej, gdy tylko pojawią się objawy bólów napięciowych. Istotne jest zadbanie o ergonomiczną postawę, odpowiednie układanie głowy podczas snu. Pomagają masaże, leczenie ciepłem, techniki relaksacyjne.