Szukaj informacji o grypie:

Jak poradzić sobie z opryszczka? Podpowiadamy!

Na dźwięk słów opryszczka wargowa wielu z nas ma dreszcze, gdyż dobrze pamiętamy, jak nieprzyjemne jest to zjawisko. Zmiana ta nie tylko szpeci, lecz także jest powodem nieprzyjemnego swędzenia i bólu w okolicy ust. Wywołuje ją wirus HSV1, co jest obcojęzycznym skrótem od Herpes Simplex Virus. Jak sobie z nią poradzić?

Skąd się bierze opryszczka? Działanie wirusa Herpes Simplex

Wyróżniamy dwa rodzaje wirusów opryszczki – HSV1 i HSV2. W przypadku HSV1 zaatakowane zostają głównie jama ustna oraz jama nosowa, a HSV2 objawia się przede wszystkim na genitaliach. Herpes dostaje się do naszego organizmu najczęściej przez uszkodzenie w skórze lub przez błony śluzowe. Nie atakuje od razu, ale czeka na sprzyjające warunki, by wywołać zakażenie (np. w sytuacji osłabienia organizmu przez inne czynniki). Zakażenie wirusem HSV objawia się przede wszystkim zmianami skórnymi, które poprzedza pojawienie się uczucia swędzenia i mrowienia, a czasami nawet bólu. Kolejnym etapem jest pojawienie się grudki, która zmienia się w pęcherzyk, a następnie w krostę, a czasami nawet w owrzodzenie.

Jak poradzić sobie w wirusem herpes HSV1

Wirus herpes HSV1 atakuje głównie skórę oraz błony śluzowe w okolicy ust i dziurek nosa. Jeśli odczuwamy swędzenie, warto posmarować bolące miejsce specjalną maścią, która szybko poradzi sobie z objawami wirusa. Jeśli nic nie zrobimy, zostaną z nami na około 3 tygodnie, a strupki odpadną. Lepiej ich nie zdrapywać, gdyż może dojść do bakteryjnego zakażenia, co wydłuża czas leczenia i pozostawia blizny. Pamiętajmy, że gdy raz złapaliśmy opryszczkę, możemy mieć z nią kłopoty do końca życia, gdyż stajemy się nosicielami chorobotwórczego wirusa. By osłabić objawy opryszczki, musimy jak najszybciej zastosować preparaty przeciwwirusowe, najlepiej działające miejscowo, w formie maści. Jeśli akurat nie mamy ich w domu, możemy posmarować chore miejsce umoczoną w wodzie tabletką polopiryny (działa przeciwzapalnie). Pomagają także nakładane miejscowo kremy, płyny do przemywania czy sztyfty do smarowania. Trzeba je stosować co 2 godziny. Objawy powinny się zmniejszyć, a opryszczka szybko zniknie. Jeżeli dojdzie do bakteryjnego nadkażenia, lekarz może przepisać maści z antybiotykami. Jeśli mamy wirusa opryszczki, warto zapobiegawczo przyjmować lek przeciwwirusowy, który wskazany jest w leczeniu opryszczki warg i twarzy wywołanej przez wirus herpes simplex. Jednym ze składników takiego leku jest acyklowir, który po wniknięciu do komórki zakażonej wirusem opryszczki pospolitej ulega przekształceniu do formy biologicznie czynnej. Aktywna forma leku zostaje wbudowana do cząsteczki DNA wirusa, co prowadzi do zakończenia namnażania się wirusa.

Zobacz również ᐅ  Jak pielęgnować ranę po zabiegu chirurgicznym?

Jeśli jesteśmy nosicielami wirusa opryszczki, musimy szczególnie dbać o higienę, by w ranach nie doszło do nadkażenia. Wirus herpes simplex jest uparty, więc jeśli jesteśmy osłabienie, zapobiegawczo sięgnijmy po lek przeciwwirusowy.

 Źródło: https://www.aptekagemini.pl/herpes-help-zel-na-opryszczke-transparentny-4-g-0066266

Pozostaw odpowiedź

Ostatnie artykuły

Stawmy czoła grypie razem!

Nasz serwis powstał po to aby sobie wzajemnie pomagać i aby doświadczenia każdego z nas w walce z grypą miały szansę dotrzeć do innych ludzi i pomóc im w walce ze zjawiskiem ,które każdego roku zagraża naszemu zdrowiu w okresie jesienno-zimowym. Dlatego zachęcamy do komentowania, oceniania i brania aktywnego udziału w życiu naszego serwisu a także forum. Nadsyłajcie też swoje sposoby na walkę z grypą, przeziębieniem i katarem. Nie dajmy się pobić grypie!