Szukaj informacji o grypie:

Jak dbać o stopy?

Ponieważ stopy narażone są na duże obciążenia – wszak dźwigają cały ciężar ciała, a przy tym mają specyficzną budowę skóry (mało gruczołów łojowych, mnóstwo – potowych), zwykle trapione są przez wiele problemów. Jeśli jednak zadba się o nie właściwie, odwdzięczą się zdrowiem, pięknym wyglądem i brakiem jakichkolwiek problemów.

Ważne systematyczne działanie

Tak jak w przypadku pielęgnacji każdej części ciała, pielęgnacja stóp może być skuteczna tylko jeśli jest regularna. Stopy są pod tym względem szczególnie wymagające, gdyż każdego dnia narażone są na wpływ niekorzystnych czynników, powodujących wysuszanie się ich skóry oraz jej rogowacenie. Potrzebują zatem codziennego nawilżania, a także częstego złuszczania martwego naskórka – nawet kilka razy w tygodniu. Jest to oczywiście nieco uciążliwe, ale warto podjąć ten trud, zresztą jeśli zabieg ten wykonuje się często, zabiera mniej czasu. Gdy zaś zaniedba się stopy, może pojawić się wiele problemów, przy czym rogowacenie skóry, które jest nieprzyjemne w dotyku i wyjątkowo nieestetyczne, to tylko jeden z nich. Problemem często spotykanym jest pękanie pięt, a w uszkodzeniach skóry mogą rozwijać się infekcje grzybicze.
Co ważne, pielęgnacja stóp nie może odbywać się tylko latem. Większość osób, zwłaszcza kobiet, tylko wtedy uznaje ją za zasadną. Tymczasem to zimą stopy narażone są na szkodliwe czynniki najmocniej, gdyż zamknięte są w ciężkich, nieprzewiewnych butach, wobec czego zwykle mocno się pocą, a to rodzi kolejne konsekwencje – wysuszanie skóry, rogowacenie itd.

Zobacz również ᐅ  Kiedy stosować Aspirynę? Ekspert radzi

Konieczne akcesoria

Ponieważ dbałość o stopy to nie tylko ich mycie i osuszanie, a nawet kremowanie czy spryskiwanie antyperspirantem, by ograniczyć ich pocenie, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Kluczowe jest złuszczanie martwego naskórka, a najlepiej jest robić to mechaniczne. Co prawda na rynku można znaleźć bardzo wiele scrubów i peelingów do stóp, ale często ich działanie okazuje się mniej efektywne niż tradycyjne metody. Nie oznacza to jednak, by pumeks był najlepszy. Główne związane z nim zagrożenie to rozwijanie się w jego porowatej strukturze bakterii. Lepszym wyborem może być więc pilnik do pięt (zobacz: https://www.aptekagemini.pl/kategoria/kosmetyki/artykuly-kosmetyczne/tarki-pilniki-pumeksy-do-stop) lub specjalna tarka. Co więcej, z takich akcesoriów często korzysta się przed myciem stóp, gdy skóra jest sucha, co pozwala złuszczać ją efektywniej. Oczywiście mokrą skórę także łatwo jest usuwać, ale często zmiękczone zrogowacenia są pomijane, nie da się więc uzyskać efektu jedwabistej skóry.

Uwaga na wilgoć!

Poddając stopy zabiegom higienicznym i pielęgnacyjnym, bardzo ważne jest, by zawsze po ich zakończeniu dokładnie je wytrzeć, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc między palcami. Często się o tym zapomina lub robi to niedbale, zaś w wilgotnym środowisku o wiele łatwiej jest o rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Z tego też powodu koniecznie trzeba walczyć z nadmiernym poceniem się stóp, najlepiej zabezpieczając je, jak i buty, dobrym antyperspirantem.

Zobacz również ᐅ  Jak poradzić sobie z opryszczka? Podpowiadamy!
Pozostaw odpowiedź

Ostatnie artykuły

Stawmy czoła grypie razem!

Nasz serwis powstał po to aby sobie wzajemnie pomagać i aby doświadczenia każdego z nas w walce z grypą miały szansę dotrzeć do innych ludzi i pomóc im w walce ze zjawiskiem ,które każdego roku zagraża naszemu zdrowiu w okresie jesienno-zimowym. Dlatego zachęcamy do komentowania, oceniania i brania aktywnego udziału w życiu naszego serwisu a także forum. Nadsyłajcie też swoje sposoby na walkę z grypą, przeziębieniem i katarem. Nie dajmy się pobić grypie!